Jdi na obsah Jdi na menu
 


Waltz

5. 6. 2009

Waltz je tanec v tříčtvrtečním taktu, jeho současná verze vznikla na počátku 20. století v Anglii z amerického tance boston a evropského ländleru (předchůdce valčíku). Waltz patří do skupiny tzv. standardních tanců (waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep).

Tempo waltzu je přibližně 30 taktů za minutu (90 MM = taktových úderů metronomu); pro srovnání tempo valčíku je 60 taktů za minutu. Důrazná doba v taktu je první (RAZ!-dva-tři). Waltz je švihový tanec. Držení je standardní - partner drží dlaní pravé ruky partnerku v oblasti levé lopatky, partnerčina levá ruka volně leží na partnerově pravé a prsty objímá deltový sval jeho ruky. Partnerova levá ruka drží partnerčinu pravou zhruba ve výši očí partnerky; lokty jsou ohnuté v úhlu cca šedesáti stupňů. Tvar držení, především spojených rukou, je však u každého páru trochu jiný; závisí především na vzájemné výšce partnerů.

V angličtině se waltz označuje jako „Waltz“, dříve „Slow Waltz“ nebo „English Waltz“. Valčík pak jako „Viennese Waltz“. Základním pohybem ve waltzu je tzv. Uzavřená změna (angl. Closed Change), v tanečních kurzech se často používá i změna(krok vpřed, krok stranou a přísun).

Waltz:" Říká se mi také pomalý valčík, což ukazuje na příbuznost s rychlejším vídeňským valčíkem. Oba jsme sice na tři doby, ale pohybově s valčíkem toho moc nemáme. Mně je vlastní kyvadlový švihový pohyb, který připomíná dětskou houpačku. To mi umožňuje měkký postupový pohyb. Mým speciálním vynálezem jsou otáčky ne o celý obrat, ale pouze o 3/4. Charakteristickým pohybem je pro mne přísun, který mi umožňuje dostat se až do těch nejvyšších sfér, ze kterých se pak mohu lehounce a pomalinku snášet."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář